Ładuję...

Jazda na rowerze - korzyści dla zdrowia i samopoczucia

Jazda na rowerze - korzyści dla zdrowia i samopoczucia

Jesteś tylko ty, twój rower i trasa przed tobą: wybierasz bezdroża, jeden z wielu szlaków widokowych lub miejski gwar, od którego łatwo ci się odciąć wtedy, kiedy tylko chcesz. Możesz włączyć się do ruchu i stać się częścią rowerowej społeczności lub zaznać bliskości natury. Niezależnie od tego, co wybierzesz, jazda na rowerze sprawi, że lepiej się poczujesz, zadbasz o zdrowie, kondycję oraz mocne, wysportowane ciało. Sprawdź, o jakich korzyściach rowerowych wypraw jeszcze nie wiesz.

Jazda na rowerze

Jakie są korzyści z jazdy na rowerze?

Badania z 2029 roku przygotowane przez ARC Rynek i Opinia wskazują, że jazda na rowerze jest ulubionym sportem aż dla 38% Polaków. Największą popularnością cieszy się wśród osób powyżej 35. roku życia, które najczęściej wybierają się na przejażdżkę dla przyjemności lub poprawy samopoczucia. Co ciekawe, wybierane są długie dystanse i ponad 36% pytanych tygodniowo przejeżdża ponad 100 km.

Liczby te brzmią bardzo pozytywne, ponieważ jazda na rowerze to jeden z najkorzystniejszych sportów dla naszego zdrowia. Wykazały to m.in. badania Uniwersytetu w Otago. Odkryli oni, że wśród rowerzystów współczynnik śmiertelności jest aż o 13% niższy od standardowego. Ponadto obniża się też zagrożenie przedwczesną śmiercią (o 20%), zgonu w wyniku nowotworu (o 16%), rozpoznania raka (o 11%) i zapadalności na choroby układu krążenia (24%). 

Jednocześnie jazda na rowerze jest jednym z najbardziej uniwersalnych bardziej dostępnych sportów, jakie można uprawiać zarówno rekreacyjnie, amatorsko, jak i profesjonalnie, a szlaki w Polsce są dobrze przygotowane i malownicze. 

Nie trzeba nawet mieć własnego sprzętu, bo wiele miast oferuje rowery miejskie, a poza terenami miejskimi można też znaleźć wypożyczalnie. Wiele osób decyduje się również na odnowienie starego jednośladu do celów codziennej, choćby krótkiej przejażdżki. Okazuje się, że wystarczy nawet 30 minut regularnej jazdy, aby znacznie poprawić swoją kondycję, stan zdrowia oraz sylwetkę.

Sprawdź nowości S’portofino >>>

Jazda na rowerze

Co daje 30 minut jazdy na rowerze?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi naukowców zebranymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych zaleca się przynajmniej 30-45 minut poświęconych na ruch każdego dnia. Zapobiega to rozwojowi chorób przewlekłych, nadwagi i otyłości oraz pozwala na utrzymanie zdrowia psychicznego.

Strój na rower

Możliwość kształtowania sylwetki

Regularne uprawianie sportu, zwłaszcza takiego, który pozwala na pobudzenie do pracy wielu grup mięśniowych oraz spalanie kalorii, przyczynia się do kształtowania sylwetki. Mięśnie wzmacniają się, skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Łatwiej walczyć z nadmiarowymi kilogramami oraz pomarańczową skórką. Jazda na rowerze działa korzystnie szczególnie na dolne partie ciała, wysmuklając nogi. Ma też wpływ na mięśnie pośladków.

 

Sprawność fizyczna i poprawa wydolności organizmu

Naukowcy zauważyli, że już 30 minut regularnego, codziennego ruchu pozwala na zachowanie odpowiedniej kondycji i wydolności organizmu. Jazda na rowerze nie obciąża organizmu, ale pozwala na powiększenie pojemności płuc i przyspieszenie przepływu krwi, która jest lepiej dotleniona. Wpływa więc korzystnie na układ krążenia oraz pracę serca. Nie tylko więc lepiej wyglądamy, ale nasz organizm jest bardziej odporny i wydajny, pozwala nam na zdrowsze, wygodniejsze życie bez ciągłej zadyszki.

Warto też wspomagać organizm podczas treningu i wybierać odpowiedni strój na rower, który pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała oraz zachowanie bezpieczeństwa. Ważne będą również wygodne buty rowerowe oraz kask do jazdy na rowerze, który ochroni podczas ewentualnego wypadku.

Redukcja lub utrzymanie masy ciała

Pół godziny jazdy na rowerze pozwala spalić około 250-300 kalorii. Regularne przejażdżki pozwalają więc na redukcję masy ciała lub utrzymanie stałej wagi praktycznie niezauważalnie. Wystarczy krótka wycieczka w okolicach domu lub powrót z pracy na dwóch kółkach, aby cieszyć się nie tylko wymodelowaną sylwetką, ale też optymalną, zdrową wagą. Ponadto taka forma ruchu przyczynia się do uregulowania poziomu cukru we krwi.

 

Lepsze samopoczucie

Przyczyną włączenia 30-minutowej aktywności fizycznej do piramidy żywienia był również fakt, że taki regularny ruch pomaga zachować zdrowie psychiczne. Jazda na rowerze ze względu na specyfikę tego sportu (możliwość przebywania blisko natury, obserwowania życia miejskiego, tworzenia społeczności rowerzystów, jak również umiarkowana intensywność i optymalny wpływ na wydolność) jeszcze mocniej wpływa na obniżenie skutków stresu oraz przeciwdziałania depresji i stanom lękowym. 

Rowerzyści lepiej radzą sobie z kontrolą emocji, a sport staje się zdrowym sposobem na poprawę samopoczucia. Obserwacja mieszkańców krajów, w których ten sposób transportu jest bardzo popularny, wykazała również, że rower może stać się metodą na włączenie osób starszych do aktywnego życia i zwiększenie poczucia ich przynależności społecznej.

Przeczytaj inne artykuły poradnikowe dotyczące jazdy na rowerze >>>

Strój na rower

Strój na rower

Ekologiczny środek transportu

Eksperci zauważają, że zwiększenie popularności transportu na dwóch kółkach ma znaczący wpływ nie tylko na zdrowie publiczne i ekonomię, ale też na środowisko naturalne. Gdybyśmy tak, chociaż kilka razy w drodze do pracy zamienili samochód na rower, miałoby to ogromne znaczenie dla poziomu emisji szkodliwych spalin oraz zanieczyszczenie paliwami kopalnymi. To przyczyniłoby się do ograniczenia smogu oraz zatrzymania skutków degradacji środowiska, np. efektu cieplarnianego.

 

Profilaktyka chorób układu krążenia
 

Z wydolnością ściśle związana jest praca całego układu krążenia, który podczas regularnych, umiarkowanych ćwiczeń, czyli np. podczas wyprawy rowerowej, zostaje w odpowiednim stopniu pobudzony i dotleniony.  Badania na Uniwersytecie Południowej Danii wykazały, ze ryzyko zawału wśród 50-65-latków jeżdżących na rowerze spada o 11-18%.

Niezwykle ważne jest jednak, aby podczas jazdy oddychać czystym powietrzem. Niewskazane jest wyruszanie na przejażdżkę rowerem, kiedy wskaźniki smogu są alarmujące. Należy wtedy skorzystać z roweru stacjonarnego.

Rower stacjonarny czy tradycyjny?

Właściwie nie ma znaczenia, czy wybierzemy rower tradycyjny i wybierzemy się na wycieczkę lub zaczniemy nim dojeżdżać i wracać z pracy, czy może skorzystamy z rowerka stacjonarnego w domu lub siłowni. Znaczenie dla naszego organizmu będzie takie samo. Sprzęt stacjonarny jest nawet polecany po sezonie, zwłaszcza wtedy, kiedy w powietrzu jest zbyt wiele smogu, aby wyruszyć na prozdrowotną przejażdżkę.

W związku z tym sytuacji, kiedy dowiadujemy się, że normy czystości (a raczej zanieczyszczenia) powietrza są przekroczone, lepiej ograniczyć do niezbędnego minimum jakąkolwiek aktywność fizyczną na zewnątrz. Podczas ćwiczeń zwiększamy bowiem ilość wdychanych zanieczyszczeń i powodujemy, że pogłębia się ich szkodliwe działanie w organizmie.

SPRAWDŹ NASZE INNE ARTYKUŁY

Kolarstwo grawitacyjne - jak zacząć
WIOSNĄ NA ROWER Z ALE CYCLING
JAK WYBRAĆ KASK ROWEROWY

Wczytaj czat